top of page

Uzaktan Eğitim ve Salgın Sürecinde "TKO"

Çin'in Vuhan şehrinde görülen Koronavirüs ve virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığını taşıyan ilk vaka ülkemizde 11 Mart 2020 tarihinde tespit edildi ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından duyuruldu. 12 Mart 2020 tarihinde de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından okulların 2 hafta süreyle tatil edildiği ve uzaktan eğitim yapılacağı duyurusu yapıldı.


Bizler kulüp olarak 13 Mart 2020 tarihinde sporcularımız İremsu BİLGİ, Zeliha DUYMUŞ, Beyza GÜN ve Ayşe GÜNDÜZ ile antrenörümüz Mustafa Oğulcan ALIMCI, Balıkesir'de düzenlenen Liseler Arası Okul Sporları Karate Türkiye Birinciliğindeydik. Yarışmalar salgın önlemi amacıyla iptal edildi ve biz de Tavşanlı'ya döndük.
16 Mart 2020 - 30 Mart 2020 tarihleri arasında okulların tatil edilip ve uzaktan eğitime geçilmesi ile birlikte biz de kulüp olarak salonumuzda dezenfekte ve ayrıntılı temizlik işlemleri yaptık.
Bu süreç devam ederken, 19 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile birlikte Koronavirüs salgınına önlem almak amacıyla 149.382 işletme ile birlikte spor salonları ve spor kursları da kapatıldı.


19 Mart 2020 tarihi itibariyle kapatılan spor kursları ve spor merkezleri, normalleşme planı kapsamında ve önlemler dahilinde 1 Haziran'da yeniden açılıyor.


Peki bu süreçte biz neler yaptık, ne zaman açılacağız ve açılma sürecinde neler yapacağız? Bunlara göz atalım!


UZAKTAN EĞİTİMDE TKO FARKI


Okullar uzaktan eğitime başlarken biz de kulüp olarak uzaktan eğitim sürecine başladık ve bu süreçte tüm Türk Karate camiasının faydalanacağı eğitimler paylaştık.


16 Mart - 22 Mart 2020 Tarihleri Arasında 7 Eğitim Videosu


Koronavirüs sebebiyle uzaktan eğitime geçen okullarla birlikte biz de dersleri uzaktan işlemeye başladık. İlk eğitim videomuzu 16 Mart 2020 tahinde YouTube kanalımız üzerinden paylaşırken öğrencilerimiz için ayrıntılı bir uzaktan eğitim dosyası da hazırladık. Eğer incelemek isterseniz aşağıdaki görsele tıklayın.

Eğitim videolarımızı öğrencilerimiz uygularken antrenörümüze videolar göndererek geribildirim aldılar.


16-22 Mart 2020 Tarihleri arasında hazırlanan eğitim videolarımızın oynatma listesi:


TÜRKİYE KARATE FEDERASYONU BİZİ ÖNERİYOR


25 Mart 2020 tarihi itibariyle antrenörümüz Mustafa Oğulcan Alımcı kendi evinde ayrıntılı eğitim videoları çekmeye devam etti. Bu sırada Türkiye Karate Federasyonu sosyal medya hesabından antrenörümüzü etiketleyerek videoları tüm Karate kulüplerine önerdi.


Öğrencilerimiz için paylaştığımız bu eğitimleri Türkiye'nin dört bir tarafındaki kulüpler de kendi sporcuları için uyguladılar ve antrenörümüze teşekkür ettiler.


3 Hafta boyunca hazırlayıp paylaştığımız video eğitimlerin oynatma listesi:VİDEO-SENSEİ PROJESİ İLE SINIRSIZ UZAKTAN EĞİTİM


Öğrencilerimizin evlerinde antrenörümüz eşliğinde ders yapabilmeleri için antrenörümüz Mustafa Oğulcan Alımcı yeni bir proje üretti ve bunu VİDEO-SENSEİ adıyla paylaştı.


Video-Sensei projesi, öğrencinin videoyu açmasıyla birlikte yönlendirmeler sayesinde verimli bir Karate dersi yapmasını amaçlıyor. Bu videoyu öğrencilerimiz haftanın belirli günleri uyguluyor ve olumlu geribildirimler veriyorlar.ÖĞRENCİLERİMİZLE CANLI DERSLER YAPTIK


Öğrencilerimizi bu süreçte aktif tutmak ve etkileşimimizi sürdürmek için 3 tane canlı ders yaptık. Bu canlı derslere sporcularımız çok yoğun bir katılım gösterdiler ve videolar göndererek geribildirim aldılar.TÜRK KARATESİNİN ÖNEMLİ İSİMLERİYLE CANLI YAYINLAR YAPTIK


#EvdeKal 'dığımız sürede öncelikli olarak kulübümüzün sporcuları ve velilerimiz için Türk Karatesinin önemli isimleriyle 4 keyifli canlı yayın yaptık.


8 Nisan 2020: Türk Karatesinin ilk olimpik sporcularından Avrupa ve Dünya Şampiyonu MELTEM HOCAOĞLU AKYOL ile canlı yayın yaptık.
19 Nisan 2020: 30 yıldan fazladır Türk Karatesine hizmet eden ve onlarca uluslar arası dereceli sporcu yetişten, Türk Karatesinin en köklü kulüplerinden olan İstanbul Karateciler Derneği Spor Kulübü (İ.K.A.D.) kurucusu ve baş antrenörü Hayrullah YAMANOĞLU ile canlı yayın yaptık.28 Nisan 2020: Avrupa ve Dünya Şampiyonu dünyanın en iyi sporcuları arasında yer alan Eray ŞAMDAN

ile canlı yayın yaptık.
12 Mayıs 2020: Türk Karatesinin en başarılı antrenörlerinden biri olan, onlarca efsane sporcu yetiştirmiş ve antrenörümüz Mustafa Oğulcan Alımcı ile birlikte Türk Karatesinin Kata dalındaki ilk Dünya Şampiyonluğunu yaşayan takımın antrenörü olan Adnan ŞAMDAN hocamızla canlı yayın yaptık.
23 NİSAN'I DOLU DOLU KUTLADIK


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız bu sene Koronavirüs önlemleri sebebiyle okullarda ve meydanlarda kutlanamadı. Çocuklar evlerinin balkonlarını süsleyerek ve evlerinde kendi programlarını yaparak 23 Nisan'ı kutladılar. Bizler de kulüp olarak sporcularımızla canlı yayın yaptık ve öğrencilerimiz canlı yayında şiirler okudular.

ONLINE TURNUVALARDA TÜRKİYE ÇAPINDA İLK 8'E GİRDİK


Türkiye Karate Federasyonu'nun düzenlediği 19 Mayıs Online Türkiye Kata Turnuvası'na sporcularımız Sıla YEL ve Zeliha DUYMUŞ ile katıldık. Sporcumuz Zeliha DUYMUŞ, ilk 8'e girdi.


Aynı ay içerisinde Gaziantep Karate İl Temsilciliğinin düzenlediği İller Arası Online Karate Turnuvası'nda Sıla YEL ilk 16'ya girerken, sporcumuz Zeliha DUYMUŞ üçüncülük finalinde 0,2 puanla rakibinin gerisinde kalarak 5.oldu.


Yarışmalardan görüntüler:125 SAATİN ÜZERİNDE ANTRENMAN YAPTIK


Kütahya ve Tavşanlı'ya Karate dalındaki ilk ulusal ve uluslar arası dereceleri ve 300'ün üzerinde madalya kazandıran yarışmacı grubumuzla 125 saatin üzerinde antrenman yaptık ve halen yapmaya devam ediyoruz.Ayrıca 50 günü aşkın süredir yarışmacı grubumuzla Razaman ayı dahil, sabahın erken saatlerinde Zoom programı üzerinden sabah toplantıları yapıyoruz.


ASİSTAN ÖĞRENCİLERİMİZ ÖĞRENCİ TAKİBİ YAPTILAR


Asistan öğrencilerimizden Sıla YEL ve İremsu BİLGİ tüm velilerimizle irtibata geçerek öğrencilerimizin durumlarını ve Karate derslerinin takiplerini yaptılar.


HAZİRAN AYI ÇALIŞMA PROGRAMIMIZ


Haziran ayı öncesinde velilerimizle paylaştığımız dosyada Haziran ayı içerisinde 2020 Yılı Şubat-Mayıs aylarını kapsayan 8. dönemimizin salgın nedeniyle yapamadığımız derslerin telafisi uzaktan yapılmaktadır.


Velilerimizle paylaştığımız dosyada Haziran ayında 8 dersin uzaktan yapılacağı bilgisi verilmiştir.


Haziran ayında;

 • 140 öğrencimizle uzaktan telafi eğitimleri yapıyoruz,

 • Derslere bağlantı sorunu nedeniyle katılamayan öğrencilerimiz için Temmuz ayında telafi dersleri hazırlıyoruz,

 • 22 Haziran itibariyle yarışmacı grubumuzla Sağlık Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığının belirlediği önlemler doğrultusunda antrenmanlara başlayacağız.

HİJYEN VE TEMİZLİK KONUSUNDAKİ HASSASİYETİMİZ


Kurulduğumuz günden bu yana bulunduğumuz her ortamın temizliğine dikkat ettik. Kişisel temizliğimiz başta olmak üzere bulunduğumuz her ortamda hijyen kurallarına, geri dönüşüme ve ortamın temiz kalmasına özen gösterdik ve halen göstermekteyiz.


 • Dernek ofisimize boya badana yaptık. Ayrıntılı temizlik yaptık ve bir düzene soktuk.

 • Her yarışmaya gidişimizde rulo çöp poşeti ve araç içi kokular aldık. Her koltuğun başına bir çöp torbası koyduk. Mola verdiğimiz yerlerde dolu çöp torbalarını atıp yenilerini taktık. Hatta çöpleri ayrıştırarak geri dönüşüme kazandırdık. Aracın temiz kokmasına, havalanmasına özen gösterdik.

 • Katıldığımız yarışmalarda tribünlerde mutlaka kendi çöp poşetlerimizi kullandık. Küçücük bir çöpün bile tribünde kalmasına izin vermedik. TKO sporcuları olarak temizlik konusunda da örnek olmayı sürdürdük.

 • Kaldığımız otelleri tertemiz bıraktık. Sabah uyanır uyanmaz yataklarımızı kendimiz toplayıp, odanın genel temizliğini yine biz yaptık. Odanın temizliği için otel personeliyle iletişimde kaldık. Hatta şartlarımıza göre yetersiz bir otelde kaldığımızda bile temizlik malzemeleriyle kendi odamızı kendimiz temizledik ve odadan çıkarken kesinlikle odayı pis bırakmadık. Kendimize yakışır şekilde odamızı ve bulunduğumuz ortamları tertemiz teslim ettik.

 • Sadece yarışma ortamlarında değil, her ortamda kişisel bakım, hijyen ve temizliğimize özen gösterdik. Koronavirüsün adı okunmazken kolonyamızı, ıslak mendilimizi, dezenfektanımızı her zaman yanımızda bulundurduk. Kişisel kokumuza ve düzgün görüntümüze dikkat ettik. Temiz koktuk, temiz göründük.

 • Tavşanlı içerisinde meydanda, okul bahçelerinde veya Ada Stadı'nda yaptığımız gösterilerde kullandığımız malzemelerin ortada kalmaması için üstün bir çaba sarf ettik. Örneğin gösteri amacıyla kırdığımız bir malzemenin parçalarını toplanması için ekipler oluşturduk. Bulunduğumuz her ortamın düzgünlüğüne ve temizliğine dikkat ettik ve bunu sağladık.

 • Bizi dışarıdan gören herkes Tavşanlı'nın sporcularının ne kadar düzgün göründüklerini ve örnek olduklarını dile getirdiler.

Tüm bunlar bizim karakterimizin temizliğinden ve düzgünlüğünden geliyor. Yaptığımız spor insan ruhu başta olmak üzere karakterin ve çevrenin temiz kalmasının önemini bizlere anlatıyor.


Yukarıda yazdıklarımızın en üst düzeyini kendi salonumuzda "Dojomuzda" uyguladık ve uygulamaya da devam ediyoruz.


Kulüp olarak çalışmalara başladığımız ilk yer olan Ressam Abdullah Taktak Ortaokulu'nun çok amaçlı salonunun temizliğini her ders, her hafta ve her ay düzenli olarak antrenörümüz ve sporcularımız yapmıştır. Salon minderleri başta olmak üzere, tüm malzemeler, sandalyeler, kaloriferler, kalorifer araları, pencereler, borular, mindersiz alanların tamamı, kapılar ve kapı önündeki koridorlar antrenörümüz ve sporcularımız tarafından düzenli olarak temizlenmiştir. Minder aralarında biriken tozlardan, ayakkabılığa kadar her yer düzenli olarak yine kendi malzemelerimizle temizlenmiştir. Sadece bununla da kalınmamış, mescitler ve spor odası da ayrıntılı ve düzenli olarak temizlenmiştir. Temizlik için aldığımız süpürgeden yüzey temizleyiciye kadar her malzeme okula hibe edilmiştir.


2019'un Ekim ayında yeni yerimiz olan İstiklal Ortaokulu'na kurduğumuz salonda ise temizlik ve hijyen anlayışımız devam etmiştir. Salonumuz her derste temizlenmektedir. Ayrıca kurduğumuz havalandırma sistemi ile salonumuzun içi 5 dakikada tertemiz havayla dolmakta ve yoğunlaşmış hava ise dışarı çıkmaktadır. Temizlik malzemelerimizin sayısı, kullandığımız tüm ders materyallerinin sayısından fazladır.


Bizler Koronavirüs salgınında alınan tedbirlerin çok öncesinde kişisel ve salon temizliğimizi özenle sürdürdük. Koronavirüs sonrası da hijyen ve temizlik standartlarmızı artarak sürdürmeye devam edeceğiz.


Çünkü öğrencilerimizin sağlığı her şeyden öndedir.


KORONAVİRÜS SONRASI HİJYEN VE TEMİZLİK STANDARTLARIMIZ


Yaşadığımız salgın sonrası kulübümüzün temizliği ve hijyeni için yapacaklarımıza göz atalım:


 1. Haftalık Temizlik: Her ders öncesi salonumuz, soyunma odaları, bekleme alanı ve kitaplık bölümü süpürülüp, temizlenecek. Ayrıca haftanın iki günü anlaştığımız bir temizlik görevlisi ile salon, malzemeler, bekleme ve kitaplık alanımız ayrıntılı olarak temizlenecektir.

 2. Günlük, Haftalık ve Aylık Dezenfekte İşlemleri: Kulübümüze aldığımız dezenfekte malzemeleriyle salonumuz virüs, bakteri ve kirden tamamen arındırılacaktır. Öğrencilerimiz salona girişe koyduğumuz dezenfekte paspasına basarak içeri girecek. Ayakkabılık bölümü ders öncesi, sırası ve sonrasında dezenfektan etkili püskürtmeli sıvıyla temizlenecek. Ders başlamadan önce yine püskürtmeli dezenfekte aletleriyle tüm salon ve çevresi dezenfekte edilecek. Her ders bu yapılırken, haftanın iki günü yapılacak olan ayrıntılı temizlik sonrası yine dezenfekte işlemleri yapılacak. Her ay bu dezenfekte işlemi yine ayrıntılı olarak sürecek.

 3. El Hijyeni: İstiklal Ortoakulu öğrencilerinin de faydalanacağı şekilde, kantin ve kitaplık bölümlerinin 3 ayrı noktasına el dezenfekte aparatı konacak. Böylece derslerden önce ve sonra tüm öğrenci ve velilerimiz el hijyenlerini sağlamış olacaklar.

 4. Havalandırma Sistemimiz İki Katına Çıkıyor: Salonumuzun pencerelerine taktırdığımız havalandırma sistemimizi iki katına çıkarıyoruz. Böylece temiz hava girişi ve çıkışı saniyeler içinde sağlanacak. Antrenman esnasında terden ve hareketten dolayı yoğunlaşan hava, saniyeler içinde yerini ferah ve temiz havaya bırakacak.

 5. Salon İçi Hava Temizleme Sistemi: Ortamımızda sürekli temiz hava bulunması için piyasada bulunan, Sağlık Bakanlığı onaylı ve en işlevsel ortam ve hava temizleme cihazı salona takılacak. Böylece görünmeyen tüm bakteri, virüsten, polen ve tozlara kadar her şey ortamdan uzaklaşmış olacak.

 6. Zemine Parke Tadilatı: Minderlerin altındaki betona parke döşenecek. Böylece zeminde oluşan toz miktarı en aza inecek.

Koronavirüs öncesinde olduğu gibi sonrasında da temizlik ve hijyen standartlarımızı artırarak sürdüreceğiz. Çünkü TKO'lu olmak bunu gerektirir.


YENİ DÖNEMDE KAYITLAR VE KONTENJAN BİLGİLERİ


Tavşanlı Karate Okulu olarak 2018 yılının Şubat ayından bu yana her dönem başında yaptığımız kontenjan duyurularından sonra kontenjanlarımız 1 hafta içerisinde dolmuştur. Şuan 150 öğrenciye ulaşan sayımızla Kütahya'nın en büyük spor kurslarından biriyiz. Sayımızın öneminden çok öğrencilerimize kazandırdıklarımız her zaman daha önemli olmuş ve bu da Tavşanlı halkı tarafından benimsenmiştir.


Koronavirüs sonrasında gruplarımızın sayılarında, ders günlerinde değişiklikler yapılacaktır. Bu değişikliklerin tamamı sosyal medya üzerinden duyurulacaktır. Gelişmelerden haberdar olmanız için Instagram hesabımızı ve internet sayfamızı takip etmenizi öneririz.


Kayıtlarda yapılacak yeniliklerin ve değişikliklerin bazıları şunlardır:

 1. Gruplar en fazla 35 kişiyle sınırlandırılacaktır.

 2. Tüm kayıtlar dönem öncesinden yapılacaktır.

 3. Eğitim grupları haftada 2 gün ders yapacaktır.

 4. Yarışmacı grup öncesi "Yarışmalara Hazırlık Grubu" oluşturulacaktır.

TKOLU OLMAK AYRICALIKTIR


Uzaktan eğitimden temizlik anlayışımıza, eğitim kalitemizden öğrenci başarılarımıza kadar her şey bir vizyonun sonucudur. Bu vizyon Mustafa Kemal ATATÜRK'ün "Ben sporcunun, zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim." sözünden gelir. Bizler öğrencilerimizin en iyi ortamda yetişmesini sağlayarak onları topluma fayda sağlayan insanlar haline dönüştürmeyi amaçlamaktayız.


Bu nedenle TKOLU olmak ayrıcalıktır.


2,5 YILDA ELDE ETTİĞİMİZ BAŞARILAR

Tavşanlı Karate Okulu Spor Kulübü olarak Kütahya ilimizin Karate branşındaki ilklerini yaşattık ve yaşatmaya da devam ediyoruz. 2018 yılından bu yana;

 • 2 Türkiye derecesi,

 • 300'ün üzerinde madalya

 • 20'nin üzerinde uluslar arası özel turnuva derecesi,

 • 20 farklı il ve bir yurtdışında 60'ın üzerinde turnuvaya katılım sağladık.

Aldığımız madalyalar ve kupalara ek olarak 23-24 Kasım 2019 tarihinde Denizli ilinin Pamukkale Richmond Hotel'de düzenlenen İller Arası Aybars Kılıçhan Karate Turnuvası'nda antrenörümüz Mustafa Oğulcan Alımcı'ya "En Centilmen Antrenör" ödülü verilmiştir.


Bir Karate kulübü olarak kendimizi hiçbir zaman küçük görmedik. Daha iyi şartlarda yarışmalara katılmak için sponsorluk görüşmeleri yaptık ve 2,5 yılda kulübümüze ve sporcularımıza 30'un üzerinde sponsorluk yapıldı. Sponsorlarımızı en iyi şekilde, her yerde temsil ettik.


TKO'NUN HEDEFLERİ


2020 yılı sportif hedeflerimizin başında önce Miniklerde sonra da Ümitler ve Gençlerde Milli Takıma girip, bayrağımızı TKO farkıyla en iyi şekilde temsil etmek vardı. Fakat koronavirüs salgını nedeniyle maçlar askıya alındı ve ne zaman yapılacağı belli değil. Fakat bizler, sanki maç haftaya olacakmış gibi çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.Sportif hedeflerimizin yanında kuşak sınavlarımız, dönem sonu tören etkinliklerimiz de var. Kuşak sınavlarımız her öğrencimizin Karate yolculuğundaki ilk hedefleridir. Bu yıl kuşak sınavları yine yapılacaktır. Bu doğrultuda öğrencilerimiz kuşaklarını almak için evlerinde çalışmalarını sürdürmektedir.SON OLARAK TKO'NUN 2,5 YILDA TAVŞANLI'YA SAĞLADIĞI 3 ÖNEMLİ KATKI


İKİ OKULA SALON KURULUMU


Kulüp başkanı ve antrenörümüz, aynı zamanda Tavşanlı Tepecik Ortaokulu Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olan Türk Karate tarihinin Kata dalındaki ilk Dünya Şampiyonu olan Mustafa Oğulcan ALIMCI'nın girişimleriyle Tavşanlı'nın en büyük okullarından ikisi olan Ressam Abdullah Taktak Ortaokulu ve İstiklal Ortaokulu'na spor salonu kazandırılmıştır.

Birinci fotoğraf: İstiklal Ortaokulu

İkinci fotoğraf: Ressam Abdullah Taktak Ortaokulu


TAVŞANLI'YI 20 FARKLI İLDE VE YURTDIŞINDA TANITTIK


2,5 yıldır 20 farklı ilde 60'ın üzerinde katıldığımız turnuvalarda sırtımızda "TAVŞANLI" yazısıyla herkes Tavşanlı'yı tanıdı. Sadece başarılarımızla değil, yukarıda saydığımız örnek davranışlarımızla da Tavşanlı hakkında herkes olumlu düşüncelere sahip oldu.


14 Madalya ile yurda döndüğümüz 1-3 Kasım 2019 tarihlerinde düzenlenen 11. Avrupa Shotokan Karate Şampiyonası'nda Avrupa Şampiyonu olan Beyza GÜN ve arkasında "TAVŞANLI KARATE OKULU" yazılı tişörtüyle antrenörümüz Mustafa Oğulcan Alımcı'nın fotoğrafı:

Bursa'da düzenlenen iller arası bir turnuvada Tavşanlı ve Kütahya'yı başarıyla temsil eden takımımızın açılış töreni öncesi:

Sporcularımızla 2,5 yıldır Tavşanlı'yı gittiğimiz her yerde tanıtıyoruz ve başarılarla adını duyuruyoruz.


YOĞUN KATILIMLI BİR KUŞAK SINAVI TÖRENİ DÜZENLEDİK


Normalde Futbol kulüplerinin ya da çok yoğun reklamlarla insanların bir araya geldiği organizasyonların yapabildiği bir etkinliği biz kulüp olarak düzenledik. 2019 yılının Ekim-Ocak aylarını kapsayan 7.döneminin kuşak sınavında öğrencilerimiz, velilerimiz ve diğer katılımcılarımızla birlikte 500'e yakın misafiri Tavşanlı Belediyesi Kültür Sarayı'nda bir araya getirdik ve muhteşem bir kuşak töreni düzenledik. Tavşanlı'da büyük ses getiren bu töreni bir Karate kulübünün yapması oldukça konuşuldu.

SON OLARAK


Koronavirüs sürecinden öncesinde olduğu gibi öğrencilerimize, sporcularımıza, velilerimize ve yaşadığımız ilçe olan Tavşanlı ve ilimiz Kütahya'ya fayda sağlamaya devam ediyoruz.


Her zaman da bunu sürdüreceğiz.

Comments


bottom of page