top of page

Çıraklık-Ustalık-Çıraklık

Eskiden aileler çocuklarını berberlere, marangozlara ya da terzilere çırak olarak verirlerdi. Bu gelenek halen devam etmelidir!

Ediyor da zaten!


Karate-Do sanatında önemli bir kavram vardır. Bu kavram "DO" yani Karate felsefesinin içinde de yer alır. Kavramın adı "KAİZEN"dir.


KAİZEN nedir?


Sürekli ilerlemek anlamına gelir. Gelişmenin sonsuza kadar sürmesini ve her zaman öğrenci kalmayı ifade eder.


Karate, "Beyaz" kuşaktan başlar. 8. Seviyeden (8.Kyu), usta seviyesine(1.Dan) yükselirsiniz. Buna "DAN" denir. Ustalık seviyeleri yükseldikçe Sensei, Shihan ve Kancho gibi ünvanlar alırsınız.


Karate-Do sanatında dikey bir ilerleme yoktur. İlerleme daima daireseldir. Siyah kuşak 5.Dan seviyesinde bir Sensei, Beyaz kuşağın tekniklerini de çalışır. Aynı zamanda 1.Dan olan asistanlarını da eğitir. Beyaz kuşak asistan, asistan Sensei, Sensei de Shihan olduğunda ise bu döngü devam eder.


10.Dan seviyesindeki kişi, Sensei'nin yani ustasının karşısında daima öğrencidir. Aynı zamanda ondan düşük seviyede Dan'a sahip ustaların karşısında da öğrenci kalır.


Bu döngü sonsuza kadar devam eder.


Çocuklar, Karate-Do sanatının içerisinde bir nezaket ve saygı ortamında bulunurlar. Nezaket ve saygı, KAİZEN felsefesinin ışığında sürekli gelişmeyi de beraberinde getirir. Çünkü nezaketin ve saygının olmadığı bir yerde öğrenme de olmaz.


Aynısı bir meslek öğrenirken Çıraklık-Kalfalık-Ustalık sürecindeki gibidir.


Usta bir berber, kendi gelişimini durdurursa ve çıraklıktan itibaren yetiştirip Usta yaptığı bir insanın kendi yoluna gitmesini engellerse, orada ilerleme de durur.


İyi bir usta, kendisini geçecek ustayı yetiştirendir.


Bu nedenle Karate-Do eğitiminin içindeyken her ders bir öncekinden daha iyi olmak zorunda kalırsınız. Bu da çocuklarda adanmışlığı, mücadele hissini ve çalışkanlığı geliştirir.


Yazının başındaki fotoğraf, vizyonumuzun ufak bir yansımasıdır. TKO'nun amacı, her biri kendi tarzında fakat Karate-DO'nun felsefesine bağlı ustalar ve sporcular yetiştirmektir.


Aralık ayında 10'dan fazla öğrencimiz 1. DAN, bir sporcumuz ise 2. DAN olacaklar. Böylece kendileri de derslere girmeye, gruplara eğitim vermeye adım adım başlayacaklar.


Karate-DO çıraklıktan ustalığa ve tekrar çıraklığa dönülen, sürekli öğrenme ve gelişme içeren bir sanattır.


 

Comments


bottom of page